Myxedema: příčiny, léčba a pomoc

Název myxedém pochází od skotského lékaře Williama Millera Orda, který v roce 1877 zjistil souvislost mezi výskytem otoku tkáně a hypotyreóza. Myxedém je příznakem různých poruch štítné žlázy a vyskytuje se po celém těle nebo lokálně. V nejhorší formě, myxedém kóma, může dokonce vést k smrti.

Co je myxedém?

Myxedém je příznakem různých poruch štítné žlázy a vyskytuje se po celém těle nebo lokálně. Obrázek ukazuje umístění souboru štítná žláza v těle. Myxedém je hormonálně indukované abnormální ukládání glykosaminoglykanů v podkožní tkáni. Tyto látky jsou cukr-proteinové sloučeniny, které mají vysoký voda-vázací kapacita. U pacientů s myxedémem se nedostatečně rozpadají. Pokud je postiženo celé tělo, stav je generalizovaný myxedém (klasický myxedém). Pokud je otok tkáně omezen na okraje holeně a zadní část nohy, lék to označuje jako lokalizovaný pretibiální myxedém. I při tomto otoku nezůstávají při působení tlaku na postižené žádné promáčknutí kůže plocha. Pacienti s myxedémem mají oteklé otoky kůže oblastech. Kromě toho jejich kůže povrch působí chladně a je drsný a suchý. U generalizovaného myxedému vypadá celé tělo nafouklé. Pokud podkladové hypotyreóza není léčena včas, myxedém kóma za určitých podmínek (vystavení studený, stresory, přetížení). Myxedém způsobuje poruchy vědomí a dokonce kóma, a je smrtelná ve 30 procentech případů, pokud záchranná zdravotnická služba není okamžitě informována.

Příčiny

Generalizovaný myxedém je způsoben hypotyreóza. Lékaři se domnívají, že porucha v Hormon T3 je zodpovědný za snížený rozpad sliznicepolysacharidy kyselina hyaluronová a chondroitin sulfát in pojivové tkáně. V lokalizované formě myxedému jsou subkutánní fibroblasty stimulovány působením TRAK hyperthyroidismus. Obě poruchy štítné žlázy jsou vrozené nebo získané a mají pravděpodobnost výskytu 1 z 5,000 XNUMX. Hashimotova tyreoiditida - forma hypotyreózy - je získané autoimunitní onemocnění. Chirurgické odstranění tkáně štítné žlázy může také způsobit hypotyreózu. Pokud člověk příliš mnoho požije jód po dlouhou dobu se může objevit hypotyreóza. Selhání nebo nedostatečné vylučování TSH kvůli hypofýzy onemocnění může také způsobit myxedém. Hypertyreóza může být způsobena například předávkováním tyreostatický drogy - což zase způsobuje nedostatek hormonů štítné žlázy. The správa of lithium k léčbě deprese Můžete také vést na hyperthyroidismus. Myxedémové kóma může být důsledkem požití léky proti bolesti a sedativa, studenýa také spontánně. Klasický myxedém poznáte podle oteklých záhybů obličeje, oteklý jazyka nafouklé horní víčka. Výsledkem je, že oči získají štěrbinový tvar. Zpomalený metabolismus způsobuje příznaky jako zmrazení, únava a nuda, suchá, nudná vlasy, vypadávání vlasů, suchá kůžea chraplavý hlas. Ale zácpa, svalová ztuhlost, přírůstek hmotnosti navzdory snížené chuti k jídlu, svalstvo křeče, ztráta sluchuzapomnětlivost, deprese a u žen velmi těžký menstruace jsou také znamení. Někdy anémie, zvýšené krev tlak a vysoký cholesterolu dochází také k úrovním. Problém je v tom, že mnoho příznaků je také typických pro jiná onemocnění a pro celkové stavy vyčerpání. Proto je běžné, že hypotyreóza zůstává nezjištěná, zejména u starších pacientů. Jsou proto zvláště vystaveni riziku vzniku myxedémového komatu, které se projevuje formou dýchání potíže, zpomalený srdeční rytmus (bradykardie), podchlazení, paralýza střev a perikardiální výpotek (akumulace tekutiny v perikardium). Kvůli nedostatečnému přísunu živin a kyslík, pacient upadne do kómatu. Následující příznaky jsou charakteristické pro lokalizovaný pretibiální myxedém: otok po bocích holeně a na špičkách nohou, hladový hladnervozita, pocení, průjema bušení srdce.

Nemoci s tímto příznakem

  • Hashimotova tyreoiditida
  • Gravesova nemoc
  • Autoimunitní onemocnění
  • Perikardiální výpotek
  • Hypotyreóza
  • Anémie

Diagnóza a průběh

Myxedém lze snadno rozpoznat zvenčí. Základní poruchy štítné žlázy lze diagnostikovat pomocí krev testy. The TSH úroveň, zdarma tyroxin (fT4) - úroveň je obvykle příliš nízká - a možná je určena úroveň T3. U hypotyreózy je TSH hladina je velmi vysoká - pokud není nedostatek TSH příčinou hypotyreózy.

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Myxedém by měl být vždy léčen lékařem. Pokud nedojde k žádné léčbě tohoto onemocnění, v nejhorším případě může také vést k smrti pacienta. Příznaky myxedému jsou velmi rozmanité a ve většině případů neposkytují přímou indikaci onemocnění. Ve většině případů ano deprese, únava a vypadávání vlasů. Ovlivněni však také trpí ztráta sluchu, křeče ve svalech nebo přibývání na váze. Pokud se tedy tyto příznaky objeví, musí být okamžitě kontaktován lékař. Dýchání obtíže nebo studený končetiny mohou být také příznaky myxedému. Není neobvyklé, že pacienti působí nervózně a stresovaně a trpí pocením a hladovou chutí. Schopnost pacienta vyrovnat se stres také enormně klesá, což vede ke snížené kvalitě života. I když si postižená osoba není jistá příznaky, v každém případě by měl být konzultován lékař. To může diagnostikovat, zda se skutečně jedná o myxedém.

Léčba a terapie

Léčba myxedému závisí na přítomném základním onemocnění. Pokud je viníkem hypotyreóza, lékař ji trvale předepíše L-tyroxin nahradit vadný T4. Pokud existuje pouze mírná hypotyreóza, může pacient také užívat homeopatická ústavní opatření, jako je Calcium Carbonicum, Grafity, Pulsatilla nebo Barium Iodatum. Pomáhá také změnit tělo na nízkosacharidové a nízkokyselinové strava a dochucovat jídlo jód-obsahující mořská sůl. Pro ty, kteří dávají přednost Schuesslerovi soli, magnézium Phos. Doporučuje se č. 7, Kalium Bromatum č. 14 a Kalium Iodatum č. 15. U hypertyreózy tyreostatický drogy jsou podávány k omezení produkce hormonů a - jako dlouhodobá léčba - radiojodová terapie se provádí. v Gravesova nemoc, většina struma je chirurgicky odstraněn. U myxedémového komatu se T3 podává ve formě trijodtyroninu nebo T4. Pacient také dostane infuzi glukokortikoidy, glukóza, a soli. Pokud je jeho tělo silně podchlazené, je pečlivě zahřáté.

Výhled a prognóza

Myxedém je zpravidla velmi snadno rozpoznatelný externě, takže léčba může být provedena relativně rychle a především brzy. V mnoha případech trpí trpící zácpa nebo přibývání na váze. Ženy často také trpí těžkými menstruace. Pacienti trpí poruchami smyslových orgánů, takže například vidění a sluch mohou probíhat jen s obtížemi. Mohou také nastat psychologické problémy, jako je deprese. Myxedém může také nést známky a nachlazení, aby si pacienti stěžovali na chladné končetiny nebo bolesti hlavy. Tyto příznaky mohou interferovat s každodenním životem pacienta a snižovat kvalitu života. Pro mnoho lidí pak běžná denní rutina již není možná. V mnoha případech lze myxedém léčit relativně snadno a nevede k dalšímu nepohodlí. Léčba se provádí užíváním léků. Zdravý strava s několika sacharidy a kyseliny je také vhodný v tomto případě. Pokud se myxedém objeví u malých dětí nebo u novorozenců, lze jej také léčit pomocí léků. Léčba opět nevede k dalším komplikacím.

Prevence

Prevence není možná u hypotyreózy, pokud není způsobena jód nedostatek. Novorozenci mají krev provede se vzorek odebraný na konci prvního týdne života a provede se studie hormonů štítné žlázy. Pokud je nedostatek, jsou léčeni léky, aby se zabránilo kretinismu.

Co můžete udělat sami

Jak mohou pacienti žít se svou diagnózou co nejjednodušší a nejpohodlnější? Nejprve je důležité dodržovat rady a předpisy lékaře. V každodenním životě by ale také měla hrát roli často zaslechnutá rada „spousta cvičení“, která je zásadní pro všechny lidi. Mnoho lidí považuje svépomocné skupiny za vítanou podporu, protože výměnou s ostatními trpícími dostávají cenné informace a užitečné postřehy. Duše udržuje také konverzace a kontakt vyvážit. Duše a tělo právě teď potřebují pozornost. Mezi podobně smýšlejícími lidmi si například vyměňují recepty a zkušenosti se speciálními potravinami, které mohou zvýšit pohodu. Zdravý strava s ovocem a zeleninou a dostatečným přísunem Proteinů a vápník v každém případě tvoří základ pro zvýšení pohody. A někteří lidé uvádějí speciální metody léčby, jako je radiojodová terapie. O tom lze vyjasnit diskusi s ošetřujícím lékařem při příští návštěvě lékaře. Jako odborník najde správný lék. Koneckonců, každý pacient má své vlastní jedince zdravotní historie a vyžaduje léčebnou metodu přizpůsobenou jí.