Neurologická onemocnění ruky Nemoci ruky

Neurologická onemocnění ruky

Syndrom karpálního tunelu je poškození střední nerv způsobené traumatem, zánětem nebo degenerativními změnami, které z dlouhodobého hlediska vedou k regresi nebo atrofii svalů míče palce. Typicky dochází k nočním senzorickým poruchám prvních tří prstů.

Vrozená onemocnění ruky

Syndaktylie ruky je kostnatý nebo pojivové tkáně spojení dvou prstů, kde chybí prostor mezi prsty. Toto onemocnění patří k vrozeným vadám ruky.

Traumatické nemoci ruky

In skafolunární disociace SLD, vnější síla způsobuje poranění vazů v karpální oblasti mezi skafoid kost (Os scaphoideum, dříve Os naviculare) a lunate bone (Os lunatum). Typicky onemocnění předchází pokles na prodloužené zápěstí. Morbus Dupuytren patří k takzvaným fibromatózám.

Přesněji řečeno, jedná se o benigní, primárně bezbolestné, nodulární a pramenité množení pojivové tkáně ruky. To vede k inhibici strečink prstů nebo na kontrakturu malého prst. Nejčastější lokalizace jsou umístěny na: Hollow hand, ring prst, malíček, prostředník, zřídka palec a ukazováček.

Příčina onemocnění pravděpodobně spočívá v genetické predispozici. Zranění nebo zlomenina pak může vyvolat příznaky. Sudeckova nemoc se také nazývá CRPS (komplexní regionální bolest syndrom).

Je charakterizována bolestivou dystrofií (narušení výživy) a atrofií (zmenšením) měkkých tkání (svalů, kůže) a kosti končetin s typickým jevištním průběhem. Příčina odchodu extensorové šlachy koncové falangy prst je často způsobena sportovními nehodami. Šlacha extenzoru se může vytrhnout z distální falangy spolu s kouskem kosti. V závislosti na velikosti vytrženého kostního fragmentu může dojít k nesprávnému umístění. Ihned po poranění je patrné, že koncová falanga prstu visí bezvládně dolů.

Zánětlivá onemocnění ruky

Šlachy představují spojení svalu s kostí. V místech velkého stresu jsou opláštěny takzvanými pouzdry šlach. Pokud dojde k zánětu těchto šlachových obalů, nazývá se to tendovaginitida.

Spouštěče mohou být přetíženy, například přílišnou prací s počítačem nebo infekcí. S tendosynovitidou, bolest dochází v postižené oblasti. Ty se mohou šířit v průběhu šlachy a dokonce vyzařovat do svalu.

Zevně lze vidět zarudnutí a otok. Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění klouby. Zánět je namířen proti vnitřku klouby.

Toto onemocnění se vyskytuje nejen na rukou, ale také na klouby celého těla. Nejprve se zákerne projevuje otokem a přehřátím kloubů, bolest když je pod tlakem nebo v pohybu a tzv ranní ztuhlost. Osteomyelitida je většinou chronické onemocnění ve kterém dochází k zánětu kosti.

Zánět se může rozšířit na kostní dřeň uvnitř kosti a také ovlivňují kostní dřeň. Ve většině případů je příčinou infekce způsobená patogenem. K tomu může dojít zejména po operacích nebo otevřených zlomeninách.