Zánět jater

Definice

Zánět játra (zánět jater) je reakcí imunitní systém a cévní pojivové tkáně na vnitřní a vnější poškození v játra. Existuje několik příčin zánětu játra: Viry Bakterie Autoimunitní reakce: vlastním obranným systémem těla (imunitní systém) Drogy nebo toxiny Rozlišuje se také mezi akutním zánětem jater, který trvá méně než dva měsíce a má rychlý průběh. Pokud se akutní zánět nehojí, může z něj vzniknout chronický zánět jater, pokud zánět trvá déle než 6 měsíců.

Chronický zánět má pomalý průběh a neobvyklé příznaky, které mohou vést k pozdním komplikacím a smrti. Příznaky zánětu jater se liší zejména od typu a příčiny zánětu. Obecně příznaky jako nevolnost, únava, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, únava a horečka nastat.

V některých případech, žloutenka (ikterus), při kterém kůže a oči zežloutnou a moč ztmavne.

  • Viry
  • Bakterie
  • Autoimunitní reakce: vlastním obranným systémem (imunitní systém)
  • Léky nebo toxiny

Patogeny virového zánětu jater se nazývají hepatitidy. Všechny vyvolávají zánět jater, ale nepatří do stejné skupiny virů.

Akutní zánět jater Patogeny žloutenka typu A a E spouští akutní zánět a jsou vylučovány stolicí (stolicí) a absorbovány skrz ústa (ústní). Tato přenosová cesta se proto nazývá fekálně-orální. Zánět jater A (zánět jater A) se přenáší pomocí žloutenka typu A virus a je znám jako cestovní hepatitida, protože se přenáší kontaminovanou vodou nebo syrovými potravinami, jako jsou ústřice nebo salát (nízká úroveň hygieny).

První příznaky akutní hepatitidy se objevují po 3–5 týdnech a jsou mírné žloutenka může nastat. Průběh žloutenka typu A závisí na věku a obvykle trvá přibližně 5 týdnů. Pokud cestujete do oblastí, kde je častá hepatitida A (tropy a subtrópy), měli byste být očkováni.

Hepatitida E (virus hepatitidy E) je také cestovní hepatitida (konzumace rizikových produktů, jako je salát, kostky ledu, voda z vodovodu), ale může se také přenášet v Německu konzumací tepelně neupraveného masa (divočák, droby). Rizikovými oblastmi jsou indický subkontinent, Afrika, jihovýchodní Asie a Karibik, pokud jsou během cesty přenocovány v poměrně skromném ubytování. První příznaky se objeví po 2-8 týdnech, které samy odezní.

Infekce může být s věkem závažná a má úmrtnost 1–4%. Hepatitida E infekce může mít obzvláště závažný průběh, zejména u těhotných žen. V současné době neexistuje žádná vakcína proti hepatitida E je schválen v Německu.

Patogeny chronické hepatitidy Hepatitida B, C a D viry, které obvykle vstupují do těla krví (parenterálně), patří mezi patogeny způsobující chronický zánět jater. U chronického zánětu jater se vyskytují následující příznaky: Akumulace vody v břiše (ascites), žloutenka (ikterus), vyrážka na dlani (palmarerythema) a dochází k restrukturalizaci jaterní tkáně. V Německu přepravuje žloutenka typu B virus.

Virové onemocnění je stále celosvětově rozšířené a vyskytuje se zvláště často v Africe, jihovýchodní Asii a Jižní Americe. Hepatitida B se přenáší hlavně pohlavním stykem, ale může se také přenášet z matky na dítě prostřednictvím slina nebo kojit. Další způsob přenosu je přes internet krev - například sdílení jehel v případě zneužívání heroinu.

Inkubační doba onemocnění je mezi 45 a 180 dny a je-li chronická, je fatální ve 30-90% případů 5 let po infekci. Toto onemocnění však lze léčit interferon terapie nebo použití nukleosidových analogů. Aby se zabránilo infekci, měla by být provedena profylaktická očkování.

Očkování proti hepatitidě B nepřímo chrání před hepatitida D virus, který se obvykle přenáší sdílením jehly. Hepatitida C je také velmi rozšířený po celém světě a také se přenáší hlavně intravenózním užíváním drog. Sexuální přenos hraje spíše podřízenou roli. Kromě toho existují i ​​některé viry které způsobují generalizované infekce, ale mohou postihnout i játra. Patří mezi ně virus HI (HIV), Epstein-Barr virus (Pfeifferova žláza horečka), virus varicella zoster (Plané neštovice, pásový opar) A cytomegaloviru (silně vlivPříznaky podobné virům). Kromě toho mohou viry také způsobovat hepatitidu, která je za ně jinak odpovědná příušnice, zarděnky nebo různé horečnaté nemoci.