Potraviny pro obranu

Člověk imunitní systém chrání tělo před invazí bakterie, viry a parazity, mimo jiné. Aby mohly probíhat všechny metabolické procesy, které jsou pro obranu zásadní, imunitní systém závisí na dostatečném přísunu základních živin, zejména vitamíny a minerály. Podstatné znamená, že si je tělo nedokáže vyrobit samo nebo je nedokáže vyrobit v dostatečném množství, a proto musí být dodáváno zvenčí. Zejména v případě nachlazení vpravo strava může posílit imunitní systém. Ti, kteří podporují svou obranu správným jídlem v počáteční fázi infekce, mohou být stále schopni infekci odvrátit.

Antivirový účinek flavonoidů.

Individuální flavonoidy (například kvercetin) mají antimikrobiální účinky, zejména proti viry. Předpokládá se, že antivirový účinek souvisí s jejich schopností vázat viry Proteinů (proteiny) a také interferovat s virovou replikací. Flavonoidy jsou široce používané pigmenty ve žlutém nebo červenofialovém barevném spektru.

Ovoce a zelenina, zejména cibule, kapusta, jablka a bobule, mají vysoké skóre díky obsahu kvercetinu. Klinická studie zjistila, že kvercetin se zahřívá cibule je tělem nejúčinněji využíváno - kvercetin podávaný v izolované formě byl tělem absorbován výrazně méně účinně než kvercetin z cibule.

Posílení obranyschopnosti těla: 10 tipů

Sekundární rostlinné látky (SPS)

Kromě základních živin také některé sekundární rostlinné sloučeniny - přírodní složky obsažené v ovoci, zelenině, luštěninách a obilí - mohou také posílit imunitní systém. Jsou stejně důležité pro naše zdraví as vitamíny, minerály a vlákninu.

Sekundární rostlinné sloučeniny mít mnoho zdraví-propagační vlastnosti a důležité ochranné funkce. Například některé SPS vykazují antimikrobiální účinek, tj. Snižují počet a aktivitu patogenních mikroorganismů. SPS zahrnují karotenoidy a flavonoidy, mezi ostatními.

Česnek jako potrava pro obranu

Antimikrobiální vlastnosti česnek byly již známy Aristotelovi a Hippokratovi. Během druhé světové války česnek byl použit jako germicidní prostředek (antiseptikum) proti gangréna. Česnek je pravděpodobně potravinářská rostlina s nejsilnějším antimikrobiálním účinkem. Tento účinek je způsoben síra-obsahující sloučeniny, které obsahuje.

Česneková šťáva inhibuje růst stafylokoky, streptokoky, vibrace, bacily, houby a kvasinky ve zkumavkách (in vitro) i při vysokém ředění (1: 125,000 XNUMX).

Ačkoli nejvyšší koncentrace těchto antimikrobiálních látek byly zjištěny v česneku, jsou také hojně přítomny v cibule, pórek, šalotka a pažitka.

Posílení obranyschopnosti zelím

Zelí druhy, jako je červené zelí nebo špičaté zelí, obsahují hořčice oleje s antimikrobiálními účinky. Takže „kuchyňští pomocníci“ ničící bakterie, jako je řeřicha, křen a hořčice podporovat organismus v jeho obraně. Zelí zelenina také obsahuje glukosinoláty, které mají svůj antimikrobiální účinek zejména v odtoku močových cest.

Vitamin C posiluje imunitní systém

Vitamín Ovoce a zelenina bohaté na C podporují imunitní systém, když studený kolem našich uší se šíří vítr. Vitamín C neposkytuje ochranu proti nachlazení, ale snižuje dobu a závažnost infekce. Obzvláště vysoký obsah vitaminu C obsahuje například

  • Kiwi
  • Citrusové ovoce
  • Papriky
  • Kyselé zelí
  • Brambory
  • Hrad

Minerály a stopové prvky pro obranu

Pro vývoj a funkci imunitního systému, individuální minerály a stopové prvky, Zejména železo, zinek a selen jsou také zásadní. Nedostatečná nabídka jde ruku v ruce se zhoršenou imunitní odpovědí. Adekvátní přísun je zajištěn různorodým smíšením strava.

Kromě živočišných potravin, jako jsou kuřecí maso, ryby nebo vajíčka, pšeničné otruby, dýně například semena a luštěniny obsahují zvláště vysoké hladiny železo a zinek. Tyto minerály z rostlinných potravin jsou tělem méně snadno absorbovány. Vitamín C, například ve formě džusu, může pomoci zlepšit biologická dostupnost. Selen se také nachází v živočišných potravinách. Kromě toho luštěniny, ořechy or chřest mít vysoký obsah.

10 Potraviny s vitamínovou silou