Nedostatek železa v těhotenství

Železo, životně důležitý stopový prvek, je potřebný pro různé metabolické funkce a především pro krev formace. Tělo si mikroživinu nemůže samo vyprodukovat, proto mu musí být denně dodáváno jídlo. V průběhu těhotenstvíse železo požadavek se zdvojnásobí. Proto mnoho žen zažívá nedostatek železa během těhotenství.

Co je nedostatek železa?

Protože nastávající matky mají zvýšenou potřebu železo, zvláště jsou vystaveni riziku, že budou ovlivněni nedostatek železa během těhotenstvíTělo je obvykle schopné akumulovat zásoby železa. Přebytečné železo, které tělo okamžitě nevyužije, je uloženo v depech. Tělo pak na něj později spadne, když je to později potřeba. Často se však do něj nepřijímá dostatek železa strava, takže požadavky na železo u mnoha žen nejsou plně pokryty. Výsledkem je, že obchody také nejsou dostatečně zaplněny a nedostatek železa může dojít. Tělo konzumuje železo každý den, a proto mu musí být vždy dodáváno dostatečné množství železa prostřednictvím potravy. Pokud je tělo nepřetržitě nedostatečně zásobováno železem, zásoby se vyčerpávají, což může mít za následek anémie. To má za následek snížení o hemoglobin, v anémie, méně kyslík je transportován v těle.

Proč těhotné ženy potřebují více železa?

Potřeba železa se během těhotenství značně zvyšuje. Za prvé, krev objem zvyšuje, dokud těhotná žena nemá téměř o 50 procent více krve ve srovnání s dříve. Proto potřebuje více železa, protože víc hemoglobin musí být vyrobeno. Železo je také částečně zodpovědné za růst i za mozek vývoj dítěte během těhotenství. U těhotných žen se doporučuje denní příjem železa asi 30 miligramů, aby byla těhotná žena i dítě zdravé.

Příčiny nedostatku železa u těhotných žen

Krev objem u těhotných žen se zvyšuje až o 40 procent. Je to proto, že děloha roste a je třeba mu dodávat dostatek krve. Aby se vytvořil dostatek nové krve a zajistil se tak optimální přísun kyslík matce a dítěti se během těhotenství zdvojnásobuje potřeba železa. Železo se stopovými prvky se během této fáze stává jednou z nejdůležitějších živin, přičemž požadavky na železo jsou nejvyšší mezi 8. a 22. týdnem těhotenství. Jelikož se však dostatek železa obvykle nepřijímá s jídlem, a proto se tělo vrací zpět do svých nízkých zásob, v posledním trimestru těhotenství se často vyvíjí akutní nedostatek železa.

Příznaky nedostatku železa u těhotných žen

Dlouhodobý nedostatek železa může mít za následek nedostatečnou produkci červených krvinek. To často vede k únava, únavanervozita, dušnost a ztráta spánku a chuti k jídlu. Mezi další možné příznaky patří bledost kůže barva, roztrhané rohy ústa, křehký nehty, bolesti hlavyzvonění v uších a bušení srdce. Náchylnost k infekci se také zvyšuje s nedostatkem železa. Pokud není dostatek červených krvinek, anémie může také nastat. To často vede k placenta není dodáván s dostatečným množstvím kyslík a proto se nevyvíjí podle přání. To dále také zhoršuje přívod kyslíku k dítěti, což může mít negativní dopad na vývoj mozek. Anémie navíc nese riziko předčasný porod nebo dokonce potrat. Mezi rizika pro matku patří snížené zásoby krve při narození. To má za následek zvýšené riziko krevních transfuzí v případě velké ztráty krve. Je toho také hodně stres na srdce.

Co dělat s nedostatkem železa během těhotenství?

Často bohatý na železo strava sám o sobě nestačí ke splnění denní potřeby železa 30 miligramů. Tělo může účinně využít pouze asi deset procent železa, které se vstřebává potravou. V případě akutního stavu nedostatek železa během těhotenství, doplněk stravy se speciálním železem doplňky je doporučeno. Je však třeba poznamenat, že tyto dávky by neměly být dávkovány samostatně. Doporučuje se nechat lékaře zkontrolovat krevní hodnoty, aby zjistil, kolik dalšího železa je třeba tělu dodat, aby se předešlo předávkování. strava obsahuje spoustu železa, další železo nebudete potřebovat doplněk.

Prevence nedostatku železa

V zásadě je důležité během těhotenství přizpůsobit stravu zvýšeným požadavkům na železo. Vědomou změnou stravy lze zásoby železa před těhotenstvím doplnit, aby byla uspokojena zvýšená poptávka během těhotenství. Existují některá jídla se zvláště vysokým obsahem železa. Během těhotenství by měly být konzumovány častěji. Tyto zahrnují:

  • Libové červené maso
  • Vejce a ryby
  • Celá zrna, luštěniny a ořechy
  • Ovoce a sušené ovoce, zejména meruňky.
  • Červené šťávy, například hroznová nebo třešňová šťáva.
  • Různá zelenina, zejména tmavě zelená zelenina, jako je brokolice, špenát, hrášek a fazole.

Ženy, které si zvolily vegetariánská strava musí věnovat zvláštní pozornost vyvážené stravě se spoustou zeleniny bohaté na železo a také cereálie jako je proso, zejména během těhotenství. Navíc, vitamin C pomáhá tělu vstřebávat železo v potravinách. Proto se doporučuje k jídlu pít hodně pomerančového džusu. Případně ovoce a zelenina, které obsahují hodně vitamin C jsou také vhodné. Čaj a káva, na druhé straně ztěžují tělu vstřebávání železa, a proto by se neměly pít s jídlem.