Adynamia: Příčiny, příznaky a léčba

Adynamia označuje stav obecného vyčerpání a výrazné apatie. Vyskytuje se v důsledku různých fyzických a duševních poruch.

Co je adynamia?

Adynamia označuje stav obecného vyčerpání a výrazné apatie. Adynamie není choroba sama o sobě, ale spíše symptom. Bez ohledu na svůj původ má tento příznak vždycky obecný nedostatek energie. Organismus je tedy tak vyčerpaný, protože mu chybí energie pro udržení důležitých fyzikálních procesů. Je irelevantní, jak k tomuto nedostatku energie dochází. V adynamii jsou však redukovány důležité tělesné procesy, aby se ušetřila energie. Příčiny adynamie jsou rozmanité. Často je založen na velmi odlišných onemocněních. Mohou to být duševní i fyzické poruchy. Typickou duševní poruchou s výrazným nedostatkem řízení jsou například deprese. Mezi důležité fyzické poruchy, které mohou vyvinout adynamii, patří Addisonova nemochypokalemie, hyperkalcémie, chronická únava syndrom CFS a svalové dystrofie.

Příčiny

Neexistuje tedy jediná příčina adynamie. Zobecněný proces však hraje roli ve specifickém vyjádření symptomu. Pokud z jakéhokoli důvodu chybí energie, dochází ke snížení důležitých fyzických funkcí. Jednou z příčin nedostatku energie je narušení její výroby. To platí mimo jiné, když dodané živiny nelze správně využít, například když jsou živiny malabsorbovány ve střevě. Nebo glukóza nelze správně použít v případě inzulín nedostatek (cukrovka). Protože energie se vyrábí spalováním, nedostatek kyslíknapříklad může také vést do adynamie. Všechny chemické procesy života navíc probíhají ve vodném prostředí. V případě onemocnění charakterizovaného těžkým dehydratace, tím také zabráníte dodávce energie. Kromě toho mohou různé hormonální poruchy inhibovat procesy uvolňující energii, například in Addisonova nemoc. Mnoho duševních chorob je také založeno na poruchách přenosu nervových impulzů, takže energetické procesy ani nezačaly. V neposlední řadě se také může stát, že tělo poskytuje dostatek energie, ale musí ji používat k obraně proti nepřátelským útokům mikroorganismů. Energie pak chybí i jinde a dochází k adynamii.

Příznaky, stížnosti a příznaky

U adynamie se objevují různé příznaky vyčerpání. Utrpení se cítí unavení a apatičtí, nemají motivaci a pociťují celkově snížený pocit pohody. Deprese často se vyskytují apatické stavy, které se projevují apatií a odchodem ze společenského života. Mohou také nastat fyzické stížnosti. Někteří trpí například bolesti hlavy, které se mohou v průběhu nemoci vyvinout v plnohodnotné migrény. Akutní nebo chronické svaly bolest může také nastat. To je často doprovázeno záškuby, poruchy pohybu a smyslové poruchy v postižené oblasti. Prodloužené vyčerpání také ovlivňuje gastrointestinální trakt - nevolnost a zvracení, břišní křeče A občas stres-indukovaný průjem nastat. Z dlouhodobého hlediska syndrom dráždivého tračníku mohou způsobit. Adynamie může způsobit horečka, která se projevuje pocením, zvýšeným pulsem a dalšími typickými příznaky nemoci. Mezi další fyzické příznaky patří krk a bolesti kloubů, oteklý lymfy uzly a zimnice. V závislosti na závažnosti onemocnění mohou tyto příznaky významně ovlivnit pohodu a vést oslabující duševní a fyzické únava. Ve většině případů je nástup příznaků postupný a s postupujícím onemocněním se zesiluje.

Diagnóza a průběh

Diagnózu adynamie lze snadno stanovit. Je to koneckonců „pouze“ příznak, který lze již určit zrakem. Skutečným úkolem je diagnostikovat základní onemocnění. Za tímto účelem se lékař musí podívat na další příznaky a provést příslušnou diagnostiku opatření na základě stávajících zkušeností. Například v Addisonova nemocse hormonů Kortizol a aldosteron jsou nedostatečné. Indikací tohoto onemocnění je masivní hnědé zbarvení kůže. Diagnózu lze potvrdit příslušnými laboratorními testy. U jiných onemocnění to často není tak jednoduché. To platí zejména pro podmínky, kde je hlavním příznakem adynamie, jako je CFS (chronická únava syndrom) a některá duševní onemocnění.

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Adynamia označuje opak dynamiky a nadbytku energie. Pokud jde o situaci výrazného vyčerpání a narůstajícího nedostatku řízení, měla by to postižená osoba brát vážně. Lékař by měl objasnit pozadí této náhlé nebo postupné ztráty energie. Adynamie je však spíše příznakem onemocnění než samotným onemocněním. Důležité je poznání, že z nějakého důvodu tělo omezilo všechny energie, aby naznačilo problém. Návštěva postižené osoby u lékaře by měla být provedena nejpozději tehdy, když adynamie vede k rostoucímu ústupu od společenských povinností a znemožňuje každodenní úkoly. V důsledku slabosti lze očekávat pracovní omezení. Rodinný lékař je první zastávkou, protože pacienta zná. Pokud rodinný lékař bere vyčerpání svého pacienta a nedostatek energie vážně, zahájí řadu vyšetřování, aby objasnil situaci. Různé možné spouštěče jsou problematické. Pokud psychologické problémy, jako je deprese or vyhoření jsou podezřelí, doporučení na a psychiatr nebo lze očekávat specializovanou kliniku. V případě podezření na fyzické příčiny lze konzultovat různé zdravotnické pracovníky. Lékař interního lékaře může hledat metabolickou nerovnováhu nebo dysfunkci štítné žlázy. Měl by se také podívat na další možnosti sledování adynamie.

Léčba a terapie

Léčba adynamie samozřejmě zahrnuje terapie pro podkladové stav. V mnoha případech je to jednoduché. Například nedostatek hormonů přítomný v Addisonově nemoci lze léčit substitucí terapie. Hormon správa je zde indikována trvale, protože orgán produkující hormony, nadledvinkaje při této nemoci nevratně zničen. Léčba dehydratace po těžké voda ztráta je také snadno kompenzována elektrolytem infuze. Poté, co byly rozpoznány závažné infekce, lze je také dobře léčit. Totéž platí pro cukrovka. S tím je to obtížnější rakovina, protože léčba rakoviny pomocí chemoterapie opět zvyšuje adynamii. Zde má přednost léčba základního onemocnění, která zachrání život. Léčba nemocí s adynamií jako hlavním příznakem, jako je CFS nebo deprese, je obzvláště komplikovaná, protože jejich příčiny jsou často neznámé.

Výhled a prognóza

Adynamie obecně způsobuje, že se pacient cítí velmi unavený a apatický. Schopnost pacienta vyrovnat se stres extrémně klesá a dochází k odchodu ze společenského života. Ve většině případů další průběh adynamie silně závisí na příčinném onemocnění. Není však neobvyklé, že se objeví psychické potíže a deprese. Mají velmi negativní dopad na každodenní život a vztahy postižené osoby a mohou tak vést k velkému nepohodlí a smutku. V některých případech trpí postižená osoba také sebevražednými myšlenkami. V některých případech mohou trpící osoby také sebepoškozování. Jaká léčba je pro adynamii nezbytná, závisí především na podkladové látce stav. V některých případech je psychologická léčba zcela dostačující. Nezřídka však existují fyzické příčiny adynamie, takže například ke zmírnění těchto potíží jsou nutné také chirurgické zákroky. Proto také není možné obecně předpovědět, zda bude průměrná délka života snížena adynamií.

Prevence

Obecným doporučením pro prevenci adynamie je udržovat zdravý životní styl vyváženě strava, spousta cvičení, č kouřenía málo negativní stres. To snižuje pravděpodobnost vzniku podmínek, které způsobují adynamii, ale nemůže ji eliminovat.

Následovat

Míra, do jaké je po diagnostikované adynamii nutná následná péče, závisí na podkladech stav. Některým pacientům se daří trvale odstraňovat typické příznaky. Imunita však poté není stanovena. Úspěch je spíše způsoben absencí spouštěcí nemoci. Dotčení lidé pak mohou sami přispět k tomu, aby se zlepšili. Obecná preventivní opatření opatření jsou obecně považovány za rozumné. Patří mezi ně zdravé strava, každodenní cvičení a zdržování se návykových látek. V některých případech je však indikována dlouhodobá léčba. V některých případech je následná péče doprovází po zbytek jejich života. Pokud je příčinou hormonální porucha nadledvin, substituce terapie je nutné. Krev v pravidelných intervalech probíhají testy a úprava terapie. V případě rakovina, následná péče je obvykle odložena. Důraz je kladen na léčbu nádorového onemocnění. V ideálním případě pak adynamie sama ustoupí. Podle názoru lékaře je deprese považována za problematickou příčinu. Vzhledem k často nevysvětlitelným motivům je léčba obtížná. Lékaři určují psychoterapie a léčebnou společnost. Nelze vyloučit zhoršení situace. I malé namáhání v každodenním životě proto může být spojeno s velkými následky.

Co můžete udělat sami

Příznaky jako únava, chronické vyčerpání, únava a apatie jsou shrnuty pod klíčovým slovem „adynamia“. Adynamie může mít různé příčiny (například deprese). Je důležité dostat se na konec těchto příčin lékařsky. Ovlivněné osoby však mohou také sami zlepšit svůj stav. Bylo prokázáno, že pravidelné cvičení má aktivační účinek. Krev oběh je stimulováno, tělo je zásobeno dalšími kyslík, se v. vytvářejí nová synaptická spojení mozek a novou krev plavidla jsou vytvořeny. Snižuje se také emoční stres. Vyvážený, zdravý strava s dostatečným množstvím vitamíny, vláknina a další důležité živiny také pomáhají celkově zlepšit zdraví. Tělo potřebuje určité živiny, aby fungovalo hladce. Pravidelné, ale přiměřené a ohleduplné stravování je důležité. Navíc pořádný vyvážit mezi činností a dobou odpočinku je užitečné. Dostatečný spánek (sedm až osm hodin) a zdravé aktivity po celý den s vhodnými odstávkami pomáhají zlepšit mnoho procesů v těle. Pokud je to možné, trpící by se měli pokusit aktivovat sami sebe. Je však také důležité vyhnout se nadměrným požadavkům. Alkohol a nikotin je třeba se z velké části vyhnout, protože těmto stimulanty okrást tělo o další pevnost.