Poranění hlavy: příčiny, příznaky a léčba

Hlava při působení síly na lebka z venku. To může vždy zahrnovat mozek. Hlava zranění, i když na povrchu vypadají neškodně, by měl vyšetřit lékař, aby došlo k vážnému a možná i nevratnému poškození mozek lze vyloučit nebo jim předcházet včasnou léčbou.

Co jsou poranění hlavy?

Hlava při působení vnější síly na lebka kost. Rozlišují se různé typy a stupně závažnosti. Kdyby jen lebka kost je ovlivněna, jedná se buď o pohmoždění lebky, nebo o lebku zlomenina (zlomenina lebeční kosti). Pokud byla síla tak silná, že mozek byl také zraněn, říká se mu a traumatické poranění mozku. Poranění mozku jsou rozdělena do tří fází. Otřes mozku (commotio cerebri) je nejlehčí forma, léčí se bez následků. V případě kontuze mozku (contusio cerebri) může dojít k poranění mozkové tkáně, jsou možné možné pozdní účinky. Nejzávažnější formou poranění hlavy je pohmoždění mozku (compressio cerebri), při kterém mozkové krvácení a trvalé poškození nejsou vyloučeny.

Příčiny

Zranění hlavy se vyskytuje obzvláště často během sportovních aktivit. Silniční doprava, domov a práce jsou však také mezi místy, kde se často stávají poranění hlavy. K násilnému nárazu na lebku obvykle dochází v důsledku úderu nebo nárazu. Jednou z možností je, že hlava je v klidu a rána ji zasáhne zvenčí. To se děje například při sportu pálkou nebo kopáním. Druhou možností je, že se hlava pohybuje a je náhle a tvrdě zastavena pevným předmětem. Může to být zeď, o kterou je hozeno, nebo podlaha, na kterou hlava po pádu narazí. V obou případech je mozek zevnitř zasažen lebkou, protože nemůže následovat náhlou změnu pohybu v důsledku gravitace. Jiný typ poranění hlavy nastává, když je síla tak silná, že kost lebky tuto sílu nevydrží a zlomí se. Pokud meningy jsou v procesu roztrhané, nazývá se to poranění otevřené lebky mozku, což je jedno z nejzávažnějších poranění hlavy.

Příznaky, stížnosti a příznaky

Poranění hlavy mohou mít různé formy a závažnosti, takže příznaky, které se vyskytnou, se mohou velmi lišit. Tržné rány na hlavě jsou obvykle spojeny se silným krvácením, které by mělo být okamžitě zastaveno. Jinak to bude významné krev ztráta. Pokud poranění hlavy bylo způsobeno a pohmoždit nebo silnou vnější silou pak často existuje dlouhotrvající bolest hlavy. Není neobvyklé, že si postižené osoby stěžují také na závažné nevolnost, která může trvat i několik dní. Poranění hlavy mohou být také vyvolána alergickými reakcemi. Neustálé škrábání může způsobit otevření rány které se nakazí velmi snadno. Taková infekce je obvykle patrná u těžké bolest a viditelné hnis Výroba. Kdokoli se v tomto okamžiku vzdá návštěvy lékaře, musí počítat se značným zhoršením příznaků, které se vyskytnou. Ti, kdo se rozhodnou vyhledat lékařskou a drogovou léčbu, však mohou očekávat rychlé a úplné uzdravení. Poranění hlavy může být velmi univerzální, takže možné příznaky se mohou objevit také v širokém rozsahu závažnosti. Rychlá péče však zajistí hladké zotavení bez možných komplikací.

Diagnóza a průběh

První pomoc for traumatické poranění mozku stejně jako typické příznaky. Kliknutím obrázek zvětšíte. Diagnóza je jedním z nejdůležitějších faktorů při úrazech hlavy. Lékař musí objasnit závažnost a rozsah ovlivnění hlavy a mozku, aby mohl zahájit správnou léčbu. Zranění hlavy se mohou zpočátku zdát neškodná a později se mohou ukázat vážná. Naopak, poranění hlavy se někdy jeví dramatičtější, než je tomu například v případě poranění pokožky hlavy. Protože pokožka hlavy má mnoho krev plavidla běh skrz to, řez nebo lacerace do hlavy krvácí relativně silně a pro laika se jeví jako vážné zranění. Rozsah poranění hlavy a to, zda je nebo není ovlivněn mozek, stanoví lékař na základě příznaků a různých vyšetření. Příznaky začínají mírnými nevolnost a dosahují až k závažným poruchám vědomí, poruchám nervových funkcí, bezvědomí nebo dokonce kóma. X-paprsky, a počítačová tomografie (CT) nebo nebo magnetická rezonance (MRI) sken odhalit, do jaké míry kosti a mozek je poškozen při poranění hlavy.

Komplikace

Poranění hlavy, samozřejmě, může být mnoho a může mít různou závažnost. Povrchová poranění hlavy se obvykle zcela zahojí bez komplikací. Je však důležité si uvědomit, že otevřená rána na hlavě by měl být vždy udržován čistý a čistý. Pokud se v tomto okamžiku zanedbá hygiena, pak existuje riziko zánět. V této souvislosti jsou možné další komplikace, pokud je návštěva lékaře položena na zadní hořák. Pokud k návštěvě lékaře nedojde ani v případě hnis formace, pak to může dokonce vést na krev otrava. Li otrava krve existuje, existuje akutní ohrožení života. V případě drobných a ne příliš hlubokých poranění na povrchu hlavy není nutné ránu lepit nebo šit. Rána by se měla hojit bez jakýchkoli komplikací za předpokladu dodržování přísné hygieny. Pokud však dojde k hlubšímu poranění hlavy, lze očekávat vážné komplikace a obvykle by je vždy měl vyhodnotit lékař. Ve zvláště špatných případech je nevyhnutelné šití stávající rány. Opět existuje vysoké riziko zánět. Zvláště v případě hlubokých rány, ještě přísnější pozornost by měla být věnována čistotě a čistotě. Je to proto, že je možné se vyhnout různým komplikacím, které mohou významně brzdit proces hojení.

Kdy byste měli jít k lékaři?

Poranění hlavy je třeba brát vážně a dodržovat je. Po vážném pádu nebo srážce je vždy nutná lékařská pomoc. Pokud dojde ke ztrátě vědomí, je nutné neprodleně upozornit pohotovostního lékaře. I drobná zranění musí být objasněna, pokud bolestse objeví krvácení nebo jiné příznaky. Vzhledem k tomu, že příznaky a traumatické poranění mozku často se objeví až o několik hodin později, musí být postižená osoba dobře sledována. Pokud si stěžuje na chybějící vzpomínky, závrať, dezorientace nebo nevolnost, musí být konzultován lékař. Ztráta vědomí znamená vážné zranění, které musí být okamžitě ošetřeno. V případě respiračních resp srdeční zástava, život udržující opatření musí být zahájeno okamžitě. Je nutné upozornit doprovodné záchranné zdravotnické služby. Pacient pak musí strávit několik dní v nemocnici a měl by být pravidelně kontrolován i po ukončení počáteční léčby. U dětí by každé poranění hlavy mělo být předáno pediatrovi. To platí zejména v případě, že dítě zvrací nebo si stěžuje na přibývání bolest hlavy a závrať.

Léčba a terapie

Léčba poranění hlavy závisí na závažnosti. A lacerace by měl být nejprve sterilně oblečen, aby se zabránilo choroboplodné zárodky od vstupu. Je nutná rychlá péče lékaře, který ránu sešívá nebo sešívá. Pokud není zvenčí viditelné žádné zranění, ale oběť je omámená nebo dokonce v bezvědomí, měla by být okamžitě umístěna do polohy pro zotavení. Tím zabráníte tomu, aby zvratky uzavřely dýchací cesty nebo jazyk od pádu do krku, což by mohlo vést k zadušení. Pro další léčbu by lidé s poraněním hlavy měli být vždy převezeni do nemocnice. Tam budou sledováni k vyloučení nebo prevenci poranění mozku s pozdními účinky. Pokud je jen mírné otřes mozkupostačí pár dní odpočinku. Pokud dojde k těžkému poranění hlavy s krvácením do mozku, provede se chirurgický zákrok ke zmírnění tlaku a drenážní trubice (drenážní trubice pro krev a ránu) voda) je umístěn. Lebka zůstává otevřená, dokud otok neustoupí a rána nepřestane krvácet. Pokud je lebka obličeje zlomena, je to také ošetřeno chirurgicky. Základna lebky zlomenina obvykle nevyžaduje chirurgický zákrok; je ošetřeno odpočinkem v posteli a antibiotika k prevenci infekce mozku. Pacienti s poraněním hlavy obvykle zůstávají pod dohledem hospitalizovaných pacientů.

Výhled a prognóza

Prognóza poranění hlavy velmi závisí na příznacích. Mírné a těžké formy progrese lze v zásadě rozlišit podle povahy potíží. V případě mírného poranění hlavy existuje velká šance na úplné uzdravení. Stížnosti obvykle odezní po druhém týdnu. Pouze ve velmi vzácných případech trvají měsíce nebo dokonce roky. Pacienti s jedním zraněním hlavy jsou statisticky náchylní k druhému. Je vhodné se úplně uzdravit rány než se vystavíte novým stresům. U těžkých poranění hlavy je situace odlišná. Prognóza je smíšená. Zejména starší lidé již nemají dostatečné regenerační schopnosti. Pro ně je výhled někdy nejhorší. Pacienti potřebují alespoň šest měsíců, než je možné uzdravení nejdříve. V závislosti na závažnosti poranění může proces hojení trvat i roky. Někteří lidé poté musí žít s dlouhodobými problémy. Už nemohou správně vykonávat základní dovednosti. Trvalé poruchy pak vedou k trvalé potřebě péče. Považuje se za prokázané, že lidé v bezvědomí zvyšují své šance na uzdravení, pokud se probudí v prvním týdnu.

Prevence

Aby se předešlo poranění hlavy, doporučuje se nosit helmu při sportovních aktivitách nebo činnostech s potenciálním nebezpečím pádu. Mnohým zraněním hlavy lze zabránit nošením helmy.

Následná péče

Rozsah, v jakém je nutná následná péče, závisí na rozsahu poranění hlavy. Pokud nejsou ovlivněny mozkové funkce, dojde k úplnému zotavení. Následná péče pak není nutná. Poranění hlavy se však může kdykoli opakovat. Důvody jsou však tak různé, že je nelze jednoznačně pojmenovat. U lidí je naprogramována určitá míra opatrnosti a pozornosti. Přeceňování sebe sama nebo nesprávný názor na riziko však způsobují nevyčíslitelnost opakovaného poranění hlavy. Při provozování určitých sportů, jako je lyžování, motocykl nebo jízda na kole, by si jednotlivci měli být jisti, že budou nosit helmu jako ochranné pomůcky. Pokud trvalé poškození mozku přetrvává, může následná péče spočívat pouze v lékařské podpoře pro každodenní život. Služby podpory, jako jsou terapie a léky, se stávají důležitými - také pro prevenci komplikací. Rozsah lékařského ošetření závisí mimo jiné na poškození. Zkoumání nervový systém v mozku také poskytuje informace o neurologických poruchách. V zásadě lze očekávat častější vyšetření, pokud lékaři očekávají zlepšení příznaků. Pokud poškození existuje roky, zotavení se neočekává.

Co můžete udělat sami

V případě vážného poranění hlavy, zejména silných úderů nebo prudkých pádů, je třeba vždy okamžitě vyhledat lékaře, protože hrozí riziko otřes mozku nebo lebka zlomenina. V případě malých dětí by měl být vždy preventivně konzultován lékař v případě úderů nebo pádů na hlavu, protože kosti lebky zde ještě nejsou zcela vytvořeny. U zdravých dospělých pacientů může být zpočátku léčena drobná poranění hlavy. Drobné řezné rány nebo tržné rány po pádu na kole nebo jiné nehodě je třeba vyčistit a vydezinfikovat. Poté je nejlepší nanést antibakteriální léčivou mast a ránu chránit pomocí omítka. Alternativně lze použít sprejový obvaz. U tupých poranění spojených s otoky tkání nebo hematomy je nejlepší okamžité ochlazení. Namočený žínku studený voda nebo může být pro tento účel použit ledový obklad. Studený užitečné jsou také obklady, které lze zakoupit v lékárnách a drogeriích. Pro podporu dekongesce tkáně komprimujte pomocí uzdravující zemi or octová kyselina lze použít jíl. Volně prodejné léky proti bolesti z lékárny pomoc proti mírné bolesti hlavy. Pokud se objeví určité příznaky zejména po poranění hlavy závraťnevolnost, zvracení, poruchy zraku nebo závažné bolesti hlavy, je nutné okamžitě vyhledat lékaře. To platí, i když se zranění jeví jako neškodné, protože v případě vleklého otřesu mozku nebo jiných počátečních poruch může dojít k vážným komplikacím.