Nedostatek železa: příčiny, příznaky a léčba

Nedostatek železanebo nedostatek železa nastává, když člověk nemůže vstřebat dostatek železa z potravy. Nedostatek je doprovázen nepříjemnými příznaky, z nichž některé mohou být dokonce hrozivé.

Co je nedostatek železa?

A krev test železo úrovně používají lékaři k další diagnostice různých nemocí. Nedostatek železa se říká, že nastane, když feritin úroveň krev dosáhne příliš nízké hodnoty. Ferritin je látka, která slouží jako sklad pro železo. Pokud toho není dost, nedostatek železa dojde. The kůže postižených zbledne, nehty křehnout a vytvářet rýhy, vlasy vypadává častěji a v rozích okna mohou být malé bílé hrbolky ústa známé jako rhagády. Další běžné znaky jsou bolesti hlavy, závrať, koncentrace problémy, zvýšené únava a nestabilní psychika. Pacient s železo nedostatek již není schopen zvládnout fyzické a psychické stres, protože železo je důležité pro kyslík doprava - je začleněna do hemoglobin. Bez kyslík, tělo již obecně nefunguje správně.

Příčiny

Nejčastěji je nedostatek železa kvůli špatnému stavu strava postižené osoby. Nespotřebovává dostatek jídla, které obsahuje železo v takové formě, aby ho tělo mohlo integrovat do metabolismu. Průmyslová hotová jídla často způsobují nedostatek železa, protože obsažená množství jsou často nedostatečná pro každodenní potřeby a nemohou být přesto správně absorbována kvůli těžkému zpracování. Kojenci, kteří jsou krmení hotová mléko které nejsou obohaceny železem, mají zvýšené riziko, že se jednoho dne objeví nedostatek železa. Ohrožení jsou také ovo- nebo lakto-vegetariáni a vegani, protože jim prostě chybí maso obsahující železo a nemohou vždy pokrýt své potřeby pomocí zeleniny. Možné je však také vnitřní krvácení po delší dobu, například krvácení způsobené vředy nebo nádory. Těhotné ženy také často trpí nedostatkem železa, stejně jako ženy obecně kvůli nadměrnému menstruačnímu krvácení.

Příznaky, stížnosti a příznaky

Krátkodobý nedostatek železa obvykle nemá za následek závažné stížnosti. Postižení se cítí unavení a unavení, ale tyto příznaky znovu zmizí, jakmile je tělu dodáno dostatek živin. Chronický nedostatek železa se projevuje poklesem výkonu, obvykle spojeným se zapomínáním, koncentrace problémy a bolesti hlavy. To je často doprovázeno nervozitou a vnitřním neklidem. Postižení navíc již nepociťují žádnou chuť k jídlu a trpí různými gastrointestinálními potížemi. Kromě toho existují potíže s polykáním, pálení žáhy a hořící jazyk. V závažných případech může dojít k atakům slabosti. Mezi typické znaky patří také poruchy regulace tepla. Existuje také zvýšená náchylnost k infekcím. Externě lze nedostatek železa rozpoznat podle bledosti kůže a sliznice. The kůže je také neobvykle suchý a ke zranění dochází rychleji. Na rtech a rozích ústa, je to patrné prasklinami, zraněními a záněty. V případě nedostatku železa platí: nehty jsou také křehké a vykazují typické bílé skvrny. Je to těžké vypadávání vlasůa zbývající vlasy jsou matné a křehké. Nedostatek železa obecně vyvolává silný pocit nemoci doprovázený řadou vnitřních a vnějších znaků.

Diagnóza a průběh

Nedostatek železa je diagnostikován feritin hodnota v krev: lékař proto nařídí odběr malého množství krve. Hodnota železa by byla příliš nestabilní na to, aby skutečně diagnostikovala nedostatek. Feritin je naproti tomu jako zásobní látka přítomný pouze v tak velkém množství, kolik je potřeba. Norma hladin feritinu se samozřejmě liší u lidí různého věku a pohlaví. Nedostatek železa se obvykle projevuje tak zákeřně, že si člověk nevšimne patologických příznaků a známek, dokud nedostatek již není pokročilý. Příznaky jsou navíc hrozivé pouze tehdy, když například dojde k mdlobám - to není běžné, ale pouze otřesy, které většina postižených probudí, jsou vyšetřeny lékařem.

Komplikace

Nedostatek železa může způsobit několik komplikací. Jedním z možných následků je anémie, ke kterému dochází převážně při těžké ztrátě železa nebo při chronickém onemocnění anémie vede k nedostatečné produkci červených krvinek a v důsledku toho k závažné únava a bolesti hlavy, mimo jiné příznaky. Kromě toho výrazné kožní změny jako křehké nehty a roztrhané rohy ústa může nastat. Pokud stav přetrvává po dlouhou dobu, kardiovaskulární problémy, jako jsou bušení srdce a truhla také se vyskytují bolesti. Zřídka se v jícnu tvoří membránové struktury spojené s obtížemi při polykání a dušností. V důsledku nedostatku železa může také nastat tzv. Pica syndrom, ve kterém jsou noční svaly křeče, tenké nehty a silná touha po zemi nebo škrobu. U žen může nedostatek železa vést do nepřítomnosti menstruace a tedy k dalším komplikacím. Těhotné ženy s nedostatkem železa mají zvýšené riziko předčasný porod or mrtvě narozený. U dětí a starších osob je to možné anémie Můžete také vést k oběhovému kolapsu. Když je nedostatek železa léčen pomocí železa doplňky, může dojít k dočasnému zčernalé stolici. Kromě toho existuje riziko alergií a nesnášenlivosti předepsaných doplňky.

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Pokud příznaky, jako jsou bolesti hlavy, studené ruce nebo nohy a nízko krevní tlak pokud si všimnete, může nastat základní nedostatek železa. Doporučuje se návštěva lékaře, pokud příznaky i přes změnu nezmizí strava. Pokud jsou příznaky závažné, je třeba ihned vyhledat lékaře. Varovné příznaky, jako je sval křeče, únava a problémy se zrakem naznačují pokročilý nedostatek železa - v tomto případě byste měli mluvit okamžitě vyhledejte lékaře. Pokud se vyskytnou komplikace jako např srdce bušení srdce, bolest na hrudi nebo se objeví dušnost, jedná se o lékařskou pohotovost. Nejbližší kliniku je nutné okamžitě konzultovat. To platí také v případě deformace nehtů, neobvyklého zvonění v uších nebo menstruace křeče nastat. Těhotné ženy by měly vyhledat lékařskou pomoc při prvních známkách nedostatku železa. Totéž platí pro cukrovka pacienti, lidé s imunitní nedostatečností a starší nebo nemocní. Každý, kdo patří do těchto rizikových skupin, by měl mít nedostatek železa rychle objasněn. Pokud se příznaky vyskytnou jako součást základního onemocnění, je nejlepší kontaktovat příslušného lékaře. Nedostatek železa je obecně bezproblémový, pokud jsou stížnosti vyřízeny včas.

Léčba a terapie

Z dlouhodobého hlediska léčba spočívá ve změně v strava. Nedostatek železa v potravě se léčí poukazem na postiženou osobu, které potraviny obsahují hodně železa. Jí je více a brání tomu, aby se znovu objevil nedostatek železa. Koření jako petržel, máta peprná or tymián obsahují hodně železa, jakmile se usuší, ale také kakao, vepřové a telecí maso játra, sójové boby nebo amarant. Kromě toho je pacientovi v závislosti na věku předepsáno železo doplňky, ale nesmí se jimi předávkovat. Vitamín C může zlepšit vstřebávání ze železa; tj. absorpce tělem. Už pomáhá pít pomerančový džus, který je neslazený a přirozený. v rakovina pacienti s nedostatkem železa často také pracují železné infuze, které mohou vést k náhlému zlepšení stav. Vegetariáni a vegani musí předcházet nedostatku železa výběrem správné zeleniny, pokud se nechtějí vrátit ke konzumaci masa. Těhotným ženám může být podána regulace hormonů.

Výhled a prognóza

Dobrá prognóza nedostatku železa závisí částečně na jeho zjištění co nejdříve a částečně na tom, co jej způsobuje. Jakmile je příčina vyšetřena a diagnostikován nedostatek železa, lze ji obvykle velmi dobře léčit. Normální nedostatek železa způsobený nevyváženou stravou po krvácení nebo operaci během těhotenství nebo v závodních sportech lze bezproblémově léčit speciálními doplňky železa. Stává se obtížnějším, pokud je způsobeno chronickým gastrointestinálním onemocněním nebo nádorem. Léčba doplňky železa obvykle zlepšuje nedostatek železa během 3 až 6 týdnů, ale doplňky by se měly užívat ještě asi půl roku, aby byly zásoby železa dostatečně doplněny. Během této doby se krev opakovaně vyšetřuje, aby se pravidelně kontrolovaly hladiny železa a bylo možné detekovat skryté krvácení. Pokud se počet červených krvinek významně zvýšil přibližně po 1 týdnu po požití, prognóza je dobrá. Pokud příznaky přetrvávají i po několika týdnech užívání doplňků železa, je nutné provést opětovné vyšetření, aby se zjistilo, zda existují další nemoci, které je stále třeba léčit.

Prevence

Nejlepší způsob, jak zabránit nedostatku železa, je věnovat pozornost správné výživě. To může zabránit nedostatku železa způsobenému dietou. Těhotné ženy by měly včas navštívit gynekologa a nechat si pravidelně vyšetřovat krev, aby zjistila i mírný nedostatek železa, a nechejte jej ošetřit dříve, než způsobí vážné poškození.

Následovat

Cílem následné péče je zabránit opakování nedostatku železa. To je obvykle odpovědnost pacienta po úspěšném zahájení terapie. Vybírá vhodnou stravu. Ryby, maso, drůbež a ořechy jsou nejvhodnější pro splnění požadavku. Na druhou stranu, Černý čaj, káva a mléko je třeba se vyhnout. Ale vitamíny jsou také nutností ve stravě. Několik porcí ovoce a zeleniny by se mělo konzumovat denně. Nedostatek železa v důsledku nevyvážené stravy, chirurgického zákroku, těhotenství nebo konkurenčním sportům lze čelit pomocí opatření uvedené. Lékař diagnostikuje nedostatek železa pomocí krevních testů. Adekvátní závěr poskytuje takzvaná hodnota feritinu. Typické příznaky navíc poskytují vodítko. Delší následná péče je obvykle nutná, pokud nedostatek železa způsobuje gastrointestinální onemocnění nebo nádor. Doplňky železa by měly být užívány tak, jak je předepsáno. Následují pravidelné krevní testy. Komplikacím však nelze zabránit. Načasování diagnózy je zásadní pro úspěch léčby. Čím dříve je nedostatek železa detekován, tím lepší je prognóza. Proto by jednotlivci měli určitě konzultovat lékaře v případě přetrvávající únavy, neustálých bolestí hlavy a trvalých potíží se soustředěním. To platí zejména pro pacienty, kteří byli dříve postiženi nedostatkem železa.

Co můžete udělat sami

Postižení jedinci s nedostatkem železa jej mohou odstranit změnou stravy. V potravinách, které konzumují, by mělo být dostatek železa. Maso, ryby, drůbež a podobně ořechy jsou vynikající. Zejména má smysl jíst vysoce kvalitní maso a ryby. Přirozeně se vyskytující železo v mase může být absorbováno lépe než v rostlinných potravinách. Přesto existuje mnoho rostlinných potravin, které jsou významné. Za zmínku stojí bylinky a koření. Petržel je bohatá na železo a vitamin C. Vitamín C zajišťuje výrazně lepší vstřebávání rostlinného železa. Každý, kdo je postižen nedostatkem železa, by se měl zcela vyhnout mléko, káva a Černý čaj. Tyto výrobky brání vstřebávání ze železa. Ještě pořád voda, na druhou stranu, je ideální. Kromě toho se doporučuje užívat biologický komplex mikroživin denně. Se železem a vitamín C, toto podporuje optimální zásobování buněk. V ideálním případě obsahuje také všechny B vitamíny a stopové prvky. Dotčené osoby by si měly vybrat produkt v tekuté formě. To by mělo být vyrobeno z přírodních potravin. To je jediný způsob, jak zajistit optimální přísun nezbytného vitamíny a minerály.