Cvičení pro poškození chrupavky

Náš klouby jsou pokryty vrstvou hyalinního kloubu chrupavka, což usnadňuje klouzání dvou společných partnerů proti sobě. Hyalinní chrupavka je chrupavčitá pojivové tkáně s velmi vysokým obsahem vody. Slouží jako šok absorbér.

V. Nejsou žádné nervové zakončení chrupavka, což znamená, že není citlivý na bolest. V případě chrupavka úrazy, degenerativní nemoci jako např artróza (artróza kolene nebo zánětlivých onemocnění, jako je spondylartritida, klesá kvalita a také hmotnost chrupavky. Mohou se uvolňovat oděrky, které způsobují podráždění.

Když dojde ke ztrátě kloubní chrupavky, kost tře o kost, která je dodávána nervy a příčiny bolest. Chrupavka z větší části není dodávána krev plavidla, ale je zásobován živinami prostřednictvím synoviální tekutina. K tomu je důležitý pohyb.

Bolestivé omezení pohybu může také vést ke sníženému přísunu živin do chrupavky. Chrupavka není reprodukovatelná. Pokud jsou oblasti chrupavky zraněné nebo opotřebované, nemůže se nová chrupavka vyvinout.

Přidání kyselina hyaluronová nebo prohlubně ve společných pokusech stimulovat růst chrupavky. Cvičení pro kloubní chrupavku jsou navržena tak, aby udržovala pohyblivé povrchy kloubů a zásobovala chrupavku živinami tlakem a tahovou zátěží. Pohyb v kloubu způsobí, že se povrchy chrupavky pohybují nad sebou a synoviální tekutina se vyrábí.

Cvičení mohou také pomoci zmírnit chrupavku. K tomuto účelu jsou ideální podpůrná cvičení. V každodenním životě se často podporujeme způsobem, který napíná naše pasivní struktury, jako je chrupavka, kosti a vazy.

Cílená podpůrná cvičení mohou svalstvu pomoci uvolnit velkou část zátěže. Posílení svalů obklopujících klouby je stejně součástí cvičebního programu jako strečink zkrácené svaly. Je-li to možné, měly by být udržovány fyziologické osy těla, aby se optimálně zatěžovala kloubní chrupavka.

Naše koleno je jedním z klouby nejvíce náchylné k poškození chrupavky. Sportovní zranění způsobit poškození vazů nebo menisků, které často postihuje kloubní chrupavku. Osteochondróza dissecans je onemocnění, které se vyskytuje v dospívání a vede ke ztrátě malé oblasti chrupavky a kostí.

V závislosti na možnostech léčby to může vést později poškození chrupavky v kolenní kloub. Další příčina poškození chrupavky v kolenní kloub je axiální malalignment, jako jsou klepání na kolena (genu valgum) nebo úklony nohou (genu varum). Malalignment má za následek konstantní dodatečné zatížení na jedné straně kloubní chrupavky, což podporuje opotřebení a může vést k patelární bolest.

Aby se zabránilo poškození chrupavky kolena, noha osa by měla být trénována, aby co nejdříve svalově kompenzovala nesprávné polohy. Toho lze dosáhnout pomocí pásů Thera, se samokorekcí před zrcadlem a jednoduchými cviky, jako jsou kolena a ohyby. 1. koleno se ohýbá s theraband Toto cvičení by měli provádět lidé s úpravou XB.

Kravata a theraband kolem kolen, aby vás Theraband tlačil více do klepaného kolena. Nyní byste měli tlačit obě kolena směrem ven proti tahu theraband, takže rovně noha osa existuje. Nyní zatlačte hýždě dozadu, zatímco se vaše horní část těla ohýbá dopředu a kolenní klouby se ohýbají až o 100 °.

Hmotnost se nyní zvyšuje na patách. Pomalu ohýbejte kolena (až 5 sekund) a vraťte se k normálnímu prodloužení kolen a kyčlí (výstřednost). Během provádění nesmí kolenní klouby směřovat přes špičky nohou.

Pokud je to váš případ, ohýbejte kolena s horní částí těla rovně a neohýbejte se dopředu. Dělejte tato cvičení, pouze pokud není bolest. Metoda: 3 x 15 whl.

2. ohyb kolena s míčem Toto cvičení by měli provádět lidé s polohou O. Provedení je stejné jako u kolenního ohybu s Therabandem, pouze že žádný Theraband není uvázán kolem kolen, ale mezi kolenní klouby je vložen míč (polštář, deka atd.)

Míč tlačí kolena ven a uživatel by jej měl během cvičení tlačit dovnitř, aby udržel přímku noha osa během cvičení. Dělejte tato cvičení, pouze pokud není bolest. Metoda: 3 x 15 whl.

3. Výpad krok vpřed Ze stoje udělejte dlouhý krok vpřed. Pomalu zachyťte svou váhu a jděte max. 90 ° s předním kolenem do flexe. Krok by měl být nastaven tak daleko dopředu, aby koleno nevyčnívalo přes špičku chodidla.

Obě nohy směřují ve směru pohledu, osa nohy zůstává během ohybu rovná / stabilní. Můžete se opřít rukama vpředu stehno během flexe. Horní část těla zůstává během cvičení ve vzpřímené poloze.

Také pro toto cvičení se doporučuje ohýbat pomalu a rychleji se protahovat. Tato cvičení provádějte pouze v případě, že vás nic nebolí. Metoda: 3 x 15 whl.

na každou stranu. 4. krok do strany Také zde začínáte ze stoje. Nyní dáte jednu nohu daleko do strany a ohnete si kolenní kloub také zde na max.

90 °. Chodidla směřují ve směru vidění, horní část těla se naklání mírně dopředu, hýždě mírně tlačí dozadu. Můžete se opřít o ohnuté koleno.

Z této polohy se silně přitlačte zpět do stojící polohy. Dělejte tato cvičení, pouze pokud není bolest. Metoda: 3 x 15 whl.

na každou stranu. Po sportovní zranění nebo jiných traumat je důležité přestavět svalstvo, aby nedošlo k následnému poškození a aby byla zajištěna svalová stabilita, která chrupavku ulehčí. Koordinace školení je pro tento účel ideální.

Kolena se ohýbají na různých površích, výpady v různých směrech, stání na jedné noze a mnohem více jsou součástí tréninku ve fázi konsolidace po uzdravení zranění. Terapii lze doplnit ošetřením měkkých tkání, strečink a fyzikální terapie. Páskové obvazy mohou ulehčit strukturám nebo podpořit jejich hojení.

Jízda na kole a plavání jsou dobré sporty, které lze provádět v případě poškození chrupavky v koleni kloub, protože kolenní kloub je sotva namáhán tlakem od tělesné hmotnosti. Pokud je kloubní chrupavka vážně poškozena, obvykle se provádí chirurgický zákrok. Provádí se artroskopické přepracování povrchů kloubů.

V závislosti na věku lze provést endoprotetickou náhradu kloubu. Další cviky na koleno najdete v článku Fyzioterapie kolena artróza a cvičení pro artróza kolene, kyčelní kloub je kulový kloub a kloub, ve kterém stehno artikuluje s pánví.

Poškození chrupavky v kyčelní kloub je obvykle způsobeno artróza. V kyčelní kloubtaké axiální malpozice mohou vést k přetížení chrupavky. Typické axiální malalignmenty jsou coxa valga nebo coxa vara.

To způsobí změnu úhlu krk stehenní kosti (valga - strmější úhel - vara, plošší úhel) a jednostranné zatížení určitých oblastí chrupavky. Jiné příčiny mohou být dysplazie kyčle - nedostatek zastřešení nad hlava stehenní kosti nebo Perthesova choroba - a dětství onemocnění, při kterém krátkodobě chybí zásobení hlavice femuru se ztrátou chrupavky / kostní tkáně. Stehenní kosti hlava se může deformovat, což vede k trvalému poškození chrupavky nebo podporuje pozdější artrózu.

Kyčelní kloub lze snadno mobilizovat pomocí velkých a širokých kroků, při nichž se pánev otáčí nad stehenní kostí hlava. Tady taky, plavání a jízda na kole jsou vhodné, aby nedošlo k dalšímu namáhání hlavice femuru v důsledku tělesné hmotnosti. Je také důležité udržovat pohyblivost kyčelního kloubu.

Jednostranné polohy, jako je neustálé sezení, způsobují ztrátu pohyblivosti kloubu. Zvláště rozšíření je často ztraceno. Strečink k tomu jsou ideální cviky na svaly flexoru kyčle, ale důležitá jsou i posilovací cviky na extenzory kyčle.

1. Prodloužení kyčle s Therabandem Pevně ​​svažte Theraband kolem obou kotník klouby. Postavte se vzpřímeně a veďte jednu nohu nataženou cca. 15 ° dozadu bez naklánění horní části těla dopředu.

Poté pomalu natáhnete nohu dopředu. Cvičení můžete také provádět v poloze na břiše na podlaze bez Therabandu. Jedna noha je natažena úplně nahoru.

Pohled je směrován svisle dolů. Metoda: 3 x 15 whl. 2. kyčel únos s Therabandem pevně uvázat Theraband kolem obou kotník spoje.

Stojíte vzpřímeně a vedete jednu nohu nataženou cca. 35 ° do strany bez naklánění horní části těla. Poté pomalu natáhnete nohu do středu.

Cvičení můžete také provádět na podlaze v boční poloze s Therabandem nebo bez něj. Noha ležící nahoře je roztažená. Metoda: 3 x 15 whl.

3. kyčle addukce s Therabandem Umístěte Theraband kolem svého kotník a pevné protilehlé ložisko (noha stolu atd.). Stojí vzpřímeně a vedou jednu nohu nataženou cca. 20 ° dovnitř, aby projely podpěrnou nohou bez naklonění horní části těla.

Potom pomalu vedou nataženou nohu zpět do výchozí polohy. Cvičení můžete také provádět na podlaze v boční poloze bez Therabandu. V tomto případě je horní část nohy směřována dopředu, takže spodní noha je zdarma.

To je nyní zrušeno. Metoda: 3 x 15 whl. Ve fyzioterapii lze k ulehčení kloubních povrchů použít další trakční techniky.

Zatažením za kloub se povrchy chrupavky mírně od sebe oddělí a tím se ulehčí. Kromě toho mohou být bolestivé napjaté svaly uvolněny ošetřením měkkých tkání. Spouštěcí bodová terapie a pasivní protahování završuje terapii poškození chrupavky v kyčli.

Další cvičení najdete v článku fyzioterapeutická cvičení boky. Náš ramenní kloub je jen mírně zajištěna kosti. Ale povrch kloubu je zajištěn chrupavkou ret, labrum, glenoidální.

Poranění ramene, například vykloubení, často vede k slzám této chrupavky ret. I při nestabilitě je kloubní chrupavka ramene přetížená a může se opotřebovat. To má za následek bolestivé omezení pohybu, akutní podráždění a zánětlivé stavy, které podporují ramenní artróza.

Pohyblivost ramene by měla být udržována pokud možno. Za tímto účelem je důležité identifikovat a eliminovat jakékoli ochranné mechanismy, které se mohou vyskytnout. Obvykle, kdy bolest v rameni kloub nastane, celý ramenní opasek se pohne a hlava pažní kost se v zásuvce téměř vůbec nepohybuje.

I když to zmírňuje bolest, vede to ke špatné výživě kloubních chrupavek a k lepení povrchů kloubů a okolních struktur. Proto, za předpokladu, že poškození chrupavky již není akutní a již nevyžaduje imobilizaci, ramenní kloub by měly být mobilizovány jemně a se snížením hmotnosti paže. K tomuto účelu jsou ideální kyvadlová cvičení, při kterých je horní část těla nakloněna dopředu, takže paže volně visí v prostoru.

Další mobilizační cvičení najdete v článku fyzioterapeutická mobilizační cvičení. Je-li chrupavka schopná nést váhu, měla by být vykonávána také aktivní podpora. Protože to může ulehčit kloubu v každodenním životě.

Často se podporujeme ve svých pasivních strukturách, aniž bychom napínali svaly. V tomto případě je kloubní chrupavka vystavena velkému stresu. Pacient by se měl naučit podporovat své svalstvo a aktivně se podporovat.

Tímto způsobem je spoj stabilizován a povrchy kloubů jsou uvolněny. 1. podepření na zdi Stojíte vzpřímeně asi půl metru před zdí a nyní se proti ní necháte spadnout. Váhu si podepřete oběma rukama ve výšce ramen.

Upevněte lopatky tak, že je přitáhnete k sobě a budete je vést mírně dolů. Lokty jsou ohnuté. Vydržte v této poloze těsně předtím, než se znovu odtlačíte od zdi.

Proveďte tato cvičení až do 3 sad po 15 whl. každý. 2. podpora na podlaze Proveďte push-up.

Paže zůstávají zafixovány v mírně ohnuté poloze. Celé vaše tělo je pod napětím a zcela rovné. Pokud máte sílu, můžete z podpory udělat push-up.

Pokud nemůžete držet roztaženou pozici, podepřete se celým svým spodní noha a nejen vaše nohy. Držte toto cvičení asi 20 sekund. Lze provádět malé kývavé pohyby.

Další cvičení najdete v článku Cvičení pro otočná manžeta. V případě akutního zánětu v důsledku poškození chrupavky by měl být kloub v případě potřeby na krátkou dobu zcela imobilizován. K tomuto účelu jsou vhodné ortézy nebo dlahy (obvykle předepsané lékařem).

Ramenní gymnastika nebo aquagynastika jsou také často nabízeny pacientům s rameny, kde je pohyb ramene trénován ve skupině. I zde by měla být terapie doplněna fyzioterapeutickým ošetřením měkkých tkání nebo manuální terapií. Není neobvyklé, že za chrupavkou dojde k poškození chrupavky čéška (čéška).

Toto se nazývá poškození retropatelární chrupavky. Lidé, kteří hodně pracují na kolenou, nebo sportovci, kteří velmi zatěžují kolena (vzpírání, běh) jsou obzvláště často postiženi. The čéška je sesamoidní kost v inzerční šlachy extenzoru kolena, musculus čtyřhlavý sval.

Projekt čéška lze zatlačit do kluzného ložiska na stehno (kondyl) silným namáháním čtyřhlavý sval. Zvýšený tlak zatěžuje povrchy chrupavky a může vést k jejímu dlouhodobému poškození. Čéška je stabilizována vazivovým aparátem laterálně v kluzném ložisku. Je možné, že jedna (obvykle boční) strana přitahuje patellu více než druhá, což vede k jednostrannému oděru povrchů kloubů, což podporuje poškození chrupavky.

Nerovnováha může být tak závažná, že může dojít k obvyklým dislokacím (dislokacím) čéšky, což je silný rizikový faktor pro poškození retropatelární chrupavky. Traumatická poranění, jako jsou zlomeniny čéšky nebo dislokace v důsledku traumatu, jsou také silnými rizikovými faktory pro poškození chrupavky za čéškou. Bolest obvykle také ovlivňuje patelární šlachu později v životě.

Tohle vede k syndrom patelární špičky. Nejprve by mělo být uvolněno koleno, poté by měla být odstraněna příčina. Pokud čtyřhlavý sval má problémy s připevněním, mělo by se natáhnout a ulevit mu.

V případě axiálních malpozic a lateralizované patelly (vytažené směrem ven) je třeba tyto co nejvíce korigovat kompenzací svalová nerovnováha. 1. Thekla Toto cvičení trénuje zadní část stehna (hamstring). Podepřete se z dlouhého sedadla na podlaze oběma rukama a jednou nohou nahoru.

Jedna noha není na podlaze, ale ve vzduchu je napnutá a rovnoběžná s podlahou. Bok je přitlačen nahoru a přidržen. Nyní ucítíte zatažení za hamstringy opěrné nohy.

Zvyšte tento tah malými krouživými pohyby s nataženou nohou dovnitř a ven z kyčle, ve směru hodinových ručiček a proti směru hodinových ručiček. Je důležité vždy natáhnout kyčle nahoru. Vydržte v této poloze asi 15 sekund.

2. ohyb kolena V poloze rozšířené na kyčle ohněte kolena na cca. 100 °. Hýždě tlačí dozadu a horní část těla se ohýbá dopředu.

Tlak na paty se zvyšuje. Ohyb by měl trvat až 5 sekund, zatímco prodloužení do výchozí polohy trvá 1 sekundu. Tímto způsobem trénujete výstředně.

Je-li to nutné, je užitečná operace, při které se chirurgicky uvolní vnější vazivový aparát, aby se patella ve svém kluzném ložisku mohla posouvat dále mediálně (dovnitř). Může být užitečná operace, při které se vnější vazivový aparát chirurgicky uvolní, aby se patella mohla ve svém kluzném ložisku posouvat dále mediálně (dovnitř). V případě poškození chrupavky, bez ohledu na to, ve kterém kloubu, je třeba nejprve stanovit diagnózu, která vyjasní příčinu přetížení chrupavky.

Systémové příčiny jako např artritida musí být vyloučen bakteriální zánět atd. Následně by měl být s pacientem vyvinut cvičební program, který by měl pravidelně provádět doma.

Správnost provedení cvičení je nanejvýš důležitá. Nesprávně provedená cvičení mohou chrupavku dále poškodit. Pokud je bolest silná, měla by se zvážit doplňková léková terapie.

V případě potřeby lze uvažovat o operaci v pozdních fázích. Po akutních úrazech a traumatech, při nichž došlo k poškození chrupavky, musí být kloub před zahájením rehabilitační léčby obvykle uvolněn a imobilizován. Aplikace tepla nebo chladu může být v akutním stadiu příjemná. Cvičení a vyvážená souhra nakládání a vykládání jsou nezbytné pro zdravé klouby se zdravou kloubní chrupavkou. Většina poškození chrupavky je degenerativní a lze ji zcela vyléčit, pokud vůbec.