Aerophagy: Příčiny, příznaky a léčba

Aerophagia se týká přebytečného vzduchu v gastrointestinálním traktu. Obvykle do něj vždy vstupuje nějaký vzduch zažívací trakt když mluvíte, jíte nebo pijete, ale v aerofagii je množství spolknutého vzduchu tak velké, že to způsobuje nadýmání, bolest břicha a nadměrné říhání.

Co je to aerophagia?

Aerofagie označuje přebytek vzduchu v gastrointestinálním traktu. Množství spolknutého vzduchu je tak velké, že to způsobuje nadýmání, bolest břichaa nadměrné říhání. I když obvykle existuje několik problémů s polykáním vzduchu, aerofagie může způsobit bolestivé a chronické nepohodlí v zažívacím traktu. Většina spolknutého vzduchu, který vstoupil do žaludek je během říhání vyloučen. Pokud však malé množství kyslík přejít z žaludek do tenké střevo, to často vede k nadýmání, bolestivý žaludek křeče, a nadýmání. Zejména u dětí může extrémní množství spolknutého vzduchu způsobit extrémní expanzi žaludku a vést na komplikace, jako je žaludek volvulus, střevní obstrukce or dýchání potíže. V roce 2009 byla poprvé publikována studie o aerofagii, která pomocí rentgenových snímků dokumentovala, že skupina pacientů měla nadměrné nadýmání a příznaky související s nadměrným polykáním vzduchu.

Příčiny

Počáteční příčiny aerofagie jsou příliš rychlé jídlo nebo pití, což vede k nadměrnému polykání vzduchu. Přebytečný vzduch také vstupuje do žaludku prostřednictvím sýtených nápojů nebo žvýkačka. Dusno nos nebo jiné dýchání problémy jako nadměrné ústa dýchání, může být také příčinou aerofagie. Úzkostný, nervózní nebo napjatý stav může také vést nekontrolovanému přívodu vzduchu. V tomto ohledu mohou také psychosomatické nemoci vést polykání vzduchu v důsledku další nervozity nebo napětí. U asi devíti procent mentálně postižených lidí je aerofagie výrazem narušeného koordinace mezi polykáním a dýchání. Mluvit příliš rychle stejně způsobuje aerofagii a je obvykle problémem v bezvědomí. Aerofagie může být také výrazem alergií, zejména laktóza intolerance. V neposlední řadě, zdravotnické prostředky nebo špatně padnoucí umělý chrup může také způsobit aerophagia.

Příznaky, stížnosti a příznaky

Aerophagia je spojena s některými nepříjemnými stížnostmi a příznaky. Tyto nepohodlí však nejsou nijak zvlášť nebezpečné a obvykle nepříznivě neovlivňují zdraví postižené osoby. Pouze v závažných případech může dojít k roztržení jícnu, pokud tlak vzduchu příliš stoupne. Dotčená osoba primárně trpí silným říhání a také z nadýmání a nadýmání. V některých případech, nadýmání také vede k bolest v břiše a žaludku. Existuje pocit plnosti, který je obvykle po požití potravy velmi silný. Samotný žaludek tlačí na plíce, což postiženému ztěžuje dýchání. To také snižuje schopnost pacienta vyrovnat se stres a vede k trvalému únava a vyčerpání. Aerofagie může také vést k nevolnost or zvracení, i když se tyto syndromy nevyskytují zvlášť často. V některých případech se také v žaludku objeví pocit napětí. Aerofagie může také vést k pálení žáhy. Kvůli trvalému říhání a nadýmání trpí také někteří pacienti deprese nebo psychické nepohodlí.

Diagnóza a průběh

Diagnóza aerofagie se obvykle týká přetrvávajících příznaků do jednoho roku s nejméně třemi měsíci nepřetržitého namáhání s výrazným polykáním vzduchu, zvýšenou tvorbou plynů v zažívací trakt, nadýmání a opakované říhání. Mezi další příznaky aerofagie patří nadýmání, plyn a reflux. Pokud je aerofagie nebezpečným vedlejším účinkem jiného použití, zachycený vzduch lze slyšet nasloucháním stetoskopu mimo břišní dutinu. Toto nahromadění může způsobit roztažení žaludku a způsobit, že žaludek tlačí na plíce a znemožňuje dýchání. V důsledku nárůstu tlaku vzduchu může aerofagie v závažných případech způsobit prasknutí jícnu.

Komplikace

V důsledku aerofagie může nastat několik komplikací. Na počátku onemocnění, plynatost a bolest břicha se často vyskytují navíc k typickým potíže s polykáním. Polykání vzduchu obecně vede k silně výraznému nepohodlí, které se zvyšuje s progresí onemocnění. Zvýšení tvorby plynů v gastrointestinálním traktu také vede ke zvýšenému pocitu plnosti, což zvyšuje tlak na plíce. To může způsobit potíže s dýcháním a zvýšení příznaků aerofagie; v extrémních případech může nárůst tlaku vzduchu způsobit prasknutí jícnu. U malých dětí nese aerofagie riziko ohrožení života střevní obstrukce. Navíc u starších lidí, nemocných a bolest u pacientů může polykání vzduchu vést k dýchání deprese nebo propagovat existující stav. Komplikace jsou nepravděpodobné při léčbě polykání vzduchu, protože terapie se zaměřuje především na trénink vlaštovky. Problémy mohou nastat, když je aerofagie příznakem plíce choroba. Pak, zřídka, skutečný podklad stav mohou být přeneseny a způsobit trvalé poškození. Pokud stres jako příčina je přítomna porucha, musí být léčena souběžně s léčbou aerofagií.

Kdy byste měli navštívit lékaře?

V případě nevolnosti nebo atypických příznaků není vždy nutné navštívit lékaře. Někdy by však měl lékař mírné mírné nepohodlí, zvláště pokud k němu dochází dočasně opakovaně nebo po delší dobu, objasnit. A to je přesně případ stížností, které by mohly naznačovat aerofagii. Li nevolnost to je považováno za normální, někdy silnější a někdy slabší, přetrvává po delší dobu, přinejmenším rozsáhlá diskuse zdravotní historie je nezbytné, aby bylo možné identifikovat a léčit další základní onemocnění v rané fázi. Každý, kdo trpí masivním polykáním vzduchu, zvyšuje tvorbu plynu v zažívací trakt stejně jako nadýmání a neustále se opakující říhání po dobu nejméně tří měsíců by nemělo přemýšlet dvakrát, ale mělo by se okamžitě domluvit na vyšetření u svého rodinného lékaře nebo specialisty na zažívací trakt. Pocit plnosti, často popisovaný jako triviální, stejně jako silná plynatost a dočasná nebo neustálá reflux musí být také ošetřen odborníkem. Pokud je dýchání v dolní části plic, tj. V blízkosti žaludku, omezeno pocitem napětí, je třeba co nejdříve vyhledat lékaře.

Léčba a terapie

Léčba aerophagia se týká hlavně změny příčinných návyků, aby se zpomalilo žvýkání a polykání, stravování s ústa uzavřené a vyhýbání se nápojům syceným oxidem uhličitým a káva. Současně je třeba trénovat, aby se uklidnilo dýchání, zejména aby se zabránilo nervovému napětí. Někteří pacienti se musí naučit logopedickými cvičeními přestat s nadměrným užíváním inhalace než promluví. Léčba podvědomé aerofágie konkrétně zahrnuje prvky, jako je obecné uklidnění, zpomalení a vědomí nosní dýchánínapříklad pomocí dýchací techniky Buteyko nebo jóga. V případech, kdy je jinak nutné ošetření zdravotnické prostředky způsobit aerofagii, změnu terapie je třeba zvážit. Komplexní alergický test může diagnostikovat alergie a indikovat vhodná opatření. Pokud jde o léčbu drogami, ukázalo se, že v některých případech je thorazin užitečný; drogy jako dimethikon a simethikon brání tvorbě plynů ve střevech a může zmírnit příznaky. Regulační bylinné čaje s fenykl, heřmánek or tymián lze také použít. Pro mentálně postižené osoby s akutní aerofagií, zavedení plnicí trubice a správa of sedativa mohou být užitečné.

Výhled a prognóza

Aerofagie způsobuje pacientovi různé gastrointestinální nepohodlí. Toto nepohodlí má velmi negativní dopad na každodenní život a kvalitu života pacienta. Zpravidla plynatost a břicho bolest nastat. Postižení navíc trpí nepříjemným říháním a nezřídka také zápach z úst. Tyto stížnosti mohou také způsobit podrážděnost nebo psychické nepohodlí. Kromě toho existuje pocit plnosti, který může vést k a ztráta chuti k jídlu a tedy do podváha. K těmto potížím dochází zejména po požití potravy. V nejhorším případě může aerofagie vést k prasknutí jícnu, což může být pro postiženou osobu život ohrožující. Aerofagie lze zpravidla léčit relativně dobře a snadno. Ve většině případů není ke zmírnění příznaků nutný chirurgický zákrok. Dotčená osoba může pomocí různých terapií a technik trvale zabránit polknutí vzduchu. Vždy existuje pozitivní průběh nemoci. K dalším komplikacím ve většině případů nedochází.

Prevence

Aby se zabránilo aerophagy, vyhnout se ústa obecně se doporučuje dýchání, a to i během nočního spánku. Snížení spotřeby mléko a mléčné výrobky a potraviny bohaté na sacharidy a stravování v klidné atmosféře sníží velkou část rizika nadměrného příjmu vzduchu. Klidný způsob mluvení a řízené dýchání při artikulaci také působí proti aerofagii.

Tady je to, co můžete udělat sami

Chorobě lze předcházet nebo dokonce úplně zabránit užíváním různých léků opatření. Při jídle by se jídlo nemělo přijímat příliš rychle a rychle. Pomůže vám pomalé žvýkání a polykání, stejně jako jídlo se zavřenými ústy. To umožňuje žaludku pracovat rychleji. Vyvarování se některých potravin, které uvolňují plyn v žaludku, jako jsou luštěniny, papriky nebo kvasnice, může také zlepšit příznaky. Kromě toho velké množství sycených nápojů a káva je třeba se vyvarovat, protože to vede ke zvýšenému uvolňování uhlík oxid v žaludku. Uzení a pokud je to možné, měli byste se také vyhnout žvýkání dásní. Od té doby stres je také velmi silným rizikovým faktorem při polykání vzduchu a snižování stresu opatření jako vyvážený strava, dostatečné fyzické cvičení nebo relaxace cvičení jako jóga jsou doporučeny. Změna techniky dýchání může také vést ke zlepšení příznaků. Logopedickým cvičením je možné u některých pacientů naučit se nadměrně vysazovat inhalace než promluví. Pokud během léčby drogami dojde k aerofagii, může být vhodné změnit použitou drogu.